Informace pro pacienty o zpracování osobních údajů  – naleznete zde.

 

Očkování proti chřipce – bude zahájeno na konci září. Ideální doba na očkování proti chřipce je září až listopad, a to jednou dávkou. Vzhledem k tomu, že každý rok dochází ke změnám antigenní struktury aktuálního virového kmene, je nutné očkování každý rok zopakovat. Účinnost nastupuje až 14 dní po aplikaci. Vakcíny budou k dispozici v naší ordinaci.

Doporučuji očkování všem, protože i nekomplikovaná chřipka si vyžádá 2–3 týdenní pracovní neschopnost.

Vakcína je plně hrazena zdravotními pojišťovnami těmto pacientům:

– kteří dovršili 65 let;

– všem pacientům léčeným léky pro onemocnění srdce a cév (s ischemickou chorobou srdeční, ischemickou chorobou dolních končetin), dýchacích cest (astmatem bronchiale, chronickou obstrukční plicní nemocí), onemocněním ledvin a cukrovkou

Pacienti nespadající do vyhláškou určených skupin budou mít možnost očkování za 600 Kč.

Chřipka je virové onemocnění, velmi snadno přenositelné zejména kapénkovou infekcí, s explozivním šířením. Inkubační doba je několik hodin až 3 dny

Epidemie v naší zemi vzniká obvykle na počátku kalendářního roku a zpravidla trvá 4 až 8 týdnů

Vzhledem k tomu, že chřipkový virus má schopnost vydržet aktivní i po určitou dobu mimo hostitelský organismus, je možné se nakazit i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného (podání ruky, telefonní sluchátka, držadla v MHD, hračky, použité kapesníky…)

Onemocnění chřipkou začne náhle, objeví se horečka (často i přes 39 °C). Ta bývá provázena zimnicí, bolestí svalů a kloubů a bolestí hlavy. S odstupem několika hodin se přidává suchý dráždivý kašel a pálení v krku. Na rozdíl od mnoha dalších nechřipkových respiračních onemocnění virového původu není u chřipky výrazná rýma, ačkoliv i zde může být značný individuální rozdíl v závislosti na vlastnostech vyvolávající varianty viru. Především u dětí se někdy mohou objevit i gastrointestinální projevy (průjem, zvracení). Horečka trvá obvykle tři dny, pak postupně během dalších dvou až třech dnů klesá. Postupně mizí také ostatní příznaky, nejdéle přetrvává kašel. Nápadná únavnost může trvat i řadu týdnů.

Záludnost chřipky spočívá v tendenci ke vzniku komplikací, které dále zhoršují prognózu onemocnění.

Chřipka tak může ohrožovat život starších, zejména chronicky nemocných pacientů.

Antibiotika na ni nezabírají, jedinou prevencí je očkování.

 

Očkování proti pneumokokům – lze očkovat během celého roku.

Doporučujeme nepovinné očkování proti pneumokokovým infekcím pro všechny naše pacienty,

pro pacienty starší 65 let je zajištěna vakcína, která je hrazena plně, bez dalších doplatků.

Vakcínu si objednáte v naší ordinaci a domluvíte si vyhovující termín aplikace.

Pneumokok je bakterie způsobující pneumokokové pneumonie, meningitidy a sepse. Rizikovou skupinou jsou pacienti starší 65 let a chronicky nemocní.
Zdrojem je výhradně nemocný člověk a přenáší se obvykle kapénkovým způsobem. Doba inkubace je krátká – v rozmezí 1-3 dní.
Pneumokoková pneumonie představuje nejčastější invazivní onemocnění. Projevuje se zpravidla náhle vysokou teplotou, třesavkou a zimnicí. Doprovází ji vykašlávání malého množství rezavých hlenů a bolestí na hrudi. V těžších případech se přidává i dušnost a porucha srdečního rytmu. U chronicky nemocných dochází k dekompenzaci jejich základního onemocnění. Léčba je antibiotiky v trvání 2-3 týdnů.

Nelze očkovat pacienty s rozvinutým akutním horečnatým onemocněním.

I po úplném uzdravení je nutný odstup minimálně 2 týdnů od vakcinace.

Běžné reakce po očkování mohou být buď lokální: bolestivost, lehké zarudnutí, otok, zatvrdnutí, mizí obvykle do 5 ti dní, nebo celkové – únava, teplota, zřídka bolest hlavy.

Naprostá většina těchto reakcí spontánně odezní, lze si vypomoci paracetamolem, či ibuprofenem, eventuálně místo vpichu chladit.

 

Pokyny pro pacienty vyšetřované AMTK – 24 hodinová monitorace  TK slouží k záchytu hypertenze, detekuje epizody hypotenze, umožňuje přesné nastavení medikace a kontrolu její účinnosti.

Během monitorovaných 24 hodin  mějte na sobě volné, pohodlné oblečení.

Přístroj nesmí být namočen, proto se osprchujte před tím, než si jej u nás vyzvedente.

Při zahájení každého měření, pokud to situace dovolí, vyhněte se pohybu namotané paže. Držte ji volně svěšenou a po dobu měření, pokud možno, nemluvte.

Přístroj nesmí být vystaven mechanickému nárazu, vodě, či teplotním extrémům.

Vy sami si můžete přístroj opakovaně spouštět i zcela mimo námi nastavené intervaly – stisknutím šedého tlačítka na počítači u pasu.

Pokud by se stalo, že manžeta do 3 minut po nafouknutá se nevypustí, sejměte ji z paže a doneste do ordinace.